top of page

Walk Among Heroes Group

Public·227 members

Flamurtari Burreli transmetim i drejtpërdrejtë 06.12.2023 Transmetim


transmetim i drejtpërdrejtë njëkohësisht nga 5 (pesë) pozicione të ndryshme ... dhe Flamurtari publikuar për herë të parë në lajmet e RTSH Sport, dokumentet e ...


Sportin e ushtruar gjatë studimeve në Universitetin e Tiranës, Ilir Meta kërkoi që ta plotësojë edhe me profesionin e bukur të radiokronistit sportiv, që pas shumë sprovash, dukej se po e fitonte, duke transmetuar jo vetëm në rrethe, por edhe në stadiumet e Tiranës, krahas mjeshtërve tashmë të njohur të transmetimeve tona. Dhe historia vazhdon… Dhe historia vazhdon me personazhe të tjerë, me ata që përvojën e tyre u përpoqën ta pasurojnë, për të thënë diçka të tyren, origjinale, por mbi të gjitha të saktë e të paanshme, ç’ka është në fakt në themel të punës që bëhet për organizimin dhe realizimin e çdo emisioni. I tillë është Ymer Striniqi, të cilin mund ta quajmë “dekan” për atë grup radiokronistësh që ka nxjerrë Shkodra dhe që me përvojën e tij, mbetet nga ata që kanë bërë historinë e këtij emisioni. Tender - Open Procurement Albania Procedura e drejtpërdrejtë, Tender Ndërkombëtar, Marrëveshje Angazhimi, Miratim Klubi Sportiv Flamurtari, Klubi Sportiv Tirana, Kombinati i Sheqerit sh.a ... Kështu pra, pasi provova të lidhem para ndeshjeve me të gjitha rrethet në orën e caktuar fiks 15:00 sipas programit, u lëshua sinjali. Ishte një muzikë e huaj e ilustruar me pak ambient stadium, ku thuhej vetëm: “Po fillojmë emisionin “Nga njëra ndeshje në tjetrën”… Sapo sinjali mbaroi, para se të shtypja butonin e transmetimit direkt, që do të ndizte pastaj dritën e kuqe, mbaj mend që u kollita për të qëruar zërin. Ishte më shumë një ngarkesë emocionale, që duhej ta shkarkoja. Më vonë, kjo gjë m’u bë shprehi gjatë gjithë kohës kur do të transmetoja këtë emision për çdo javë dhe jo rrallë, por edhe dy herë në javë. Pikërisht me ndeshjet e kësaj jave do të merrte rrugë emisioni, që do kishte si qëllim të transmetonte direkt në Radio-Tirana të gjitha ndeshjet që zhvilloheshin brenda ditës dhe në të njëjtin orë. Do të ishte kështu, një lloj imitimi i asaj që bëhej më shumë vende të tjera, ku futbolli kishte traditë dhe nivel, por duke pasur parasysh modelin e emisionit të famshëm italian “Tutto il calico – minutë për minutë”, që kishte nisur edhe ai jo shumë larg në kohë, veçse 20 vjet më parë pikërisht më 1963-shin!. Kujtimet e gazetarit të mirënjohur, Ahmet Shqarri: “Në vitin 1997, kur futbolli dhe çdo sport u ishte zverdhur të gjithëve, kur edhe gazetat ishin “fshehur” duke mos u botuar dhe të huajt pyesnin me çudi “Pse ende luhet futboll në Shqipëri? ”, apo UEFA me FIFA-n, i përjashtuan klubet tona nga garat evropiane, radiokronistët e emisionit “Nga një ndeshje në tjetrën” e mbajtën gjallë futbollin shqiptar… Ata mbetën që të gjithë besnikë të emisionit radiofonik, me fanatizmin e tyre profesional, gjithnjë të gatshëm duke transmetuar çdo javë që luhej futboll. Edhe kur në këtë vend kërciste kallashnikovi… Këto janë disa kujtime të reja që gazetari dhe komentatori i mirënjohur sportiv, Ahmet Shqarri, përcjell sot për lexuesit e “Albanian Free Press”, plot fantazi dhe elegancë nga karriera e tij e gjatë përmes emisionit “Nga një ndeshje në tjetrën”. “Por ky emision ka pasur edhe një tjetër mundësi për të mbijetuar: Radion! Për të cilën, këngëtari i famshëm Frank Sinatra, në kohën kur në skenën e mediave doli televizioni, pati thënë se, “televizioni një shpikje e bukur. I këtij plani është edhe Sefedin Allkja, që pas përvojës si gjyqtar i njohur futbolli, me reputacionin e fituar si radiokronist sportiv, arriti të bëhet nga personat publikë më popullorë, jo vetëm në Elbasan. Për të vazhduar me Moisi Dalipin interesant, apo me Rrok Preçin, që me transmetimet e tij nga Laçi përbënte “kripën” e emisioneve, me Fatmir Eficën e Bujar Qesen, që tani botojnë edhe libra e gazeta, Zef Shtjefni e Fatmir Thaçi plot kulturë dhe kompetentë; e deri tek Mikel Mbriçaj dhe Arbër Emiri pasionant, Pal Toma e Sefer Kika, Piro Qiqi i “Shkollës gjirokastrite” të transmetimeve, nën shembullin e F. ‘Nga njëra ndeshje në tjetrën’, Ahmet Shqarri: Ymer Striniqi ishte ‘dekani’ i komentatorëveKujtimet e gazetarit të mirënjohur Ahmet Shqarri: Qe nga ajo e diel e 2 tetorit 1983, kur Radio Tirana filloi të përhapë valët e të parit emision sportiv, i quajtur që nga starti i tij e deri tani “Nga njëra ndeshje në tjetrën”… Me gazetarin dhe komentatorin e mirënjohur, Ahmet Shqarri kam zhvilluar disa intervista dhe kam mbetur i befasuar. (SHIKO TV@@@) Flamurtari Korabi Peshkopi drejtpërdrejt falas (SHIKO TV@@@) Flamurtari Korabi Peshkopi drejtpërdrejt falas 28 maj 2023 [SPORTI] Tirana Vllaznia drejtpërdrejt falas 12 shkurt 2023(((TRANSMETIM*))) Erzeni ... Partizani Tirana Vllaznia transmetim i drejtpërdrejtë 2022 0 5 nën 2023 — Partizani Tirana Vllaznia transmetim i drejtpërdrejtë 2022 06/11/2023 Zbulova që janë larguar të dy drejt Serbisë. Kështu, Robert Papa pas shumë kohësh në transmetim nisi të njihej për ritmin e tij të shpejtë në ndjekjen e aksioneve të lojës. Për të vazhduar me të tjerë, si Ymer Kurti, përvoja e të cilit i jepte shpesh siguri dhe lirshmërinë që i duhej. Ndërkohë dhjetëra të tjerë do të provonin më vonë startin e tyre drejt mikrofonit sportiv në emisionin “Nga njëra ndeshje në tjetrën”, që përbënte një sfidë të re për ata në rrugën e gazetarisë, por pa arritur të krijonin siç duhet portretin e tyre në këtë fushë. Dikush për devijim të kursit në jetë, siç ndodhi me Ilir Metën, i cili pasi u bë deputet dhe funksionar i lartë i Partisë Socialiste, arriti deri në majën më të lartë të hierarkisë politike, në rangun e Presidentit të Shqipërisë. (((SOT!!))) Teuta Durrës Egnatia drejtpërdrejt falas 22.01.2023 22 jan 2023 — [falas=] Erzeni Teuta Durrës transmetim i drejtpërdrejtë 18 Albpetrol Besa Besëlidhja Burreli Dinamo Tirana Egnatia Elbasani Erzeni Flamurtari ... Flamurtari vs Tomori berat Drejtëpërdrejt ... Transmetim i drejtpërdrejtë. imgalt. Ndeshje e transmetuar drejtpërdrejtë Burreli. 1. 0. W · 2023/03/11. Division 1. Skenderbeu Korca. Tomori berat. 1. 0. L. Pra, kur futbolli dhe çdo sport u ishte zverdhur të gjithëve, pikërisht në këto kushte, kur edhe gazetat ishin “fshehur” duke mos u botuar, këta radiokronistë, besnikë të emisionit me fanatizmin e tyre profesional ishin gjithnjë të gatshëm duke transmetuar çdo javë që luhej futboll. Pranë aparaturave të improvizuara për transmetim dhe shpesh në mungesë të tyre, pranë telefonave ku nëpërmjet një odiseje komunikimi që shumëkush nuk mund ta kuptojë, së bashku me teknikët e telekomit nëpër rrethet përkatëse, radiokronistët e emisionit “Nga njëra ndeshje në tjetrën” me transmetimin e tyre gjithsesi kanë bërë të mundur t’i japin frymë futbollit tonë, që ishte pushtuar nga agonia dhe probleme të tjera. Flamurtari Por unë jam tipi që tregohem i sinqertë dhe jam i drejtpërdrejtë. Arbitrimi #Sport#Burreli#Flamurtari · Çela: Besoj se Flamurtari shpallet kampion, dua të ... Sidomos regjisori i mirënjohur, Albert Minga, të cilit për çudi edhe pse kohët ndryshuan, megjithatë nuk i iku asnjë çast dashuria dhe pasioni për skuadrën e qytetit të tij të lindjes, “Flamurtarin” e Vlorës. Lojërat e mrekullueshme dhe rezultatet e shkëlqyera të “Flamurtarit” në fund të viteve ’80 sidomos në arenën ndërkombëtare patën sjellë edhe ato çaste të paharruara bashkëpunimi me regjisorin Minga, si dhe me kolegun tjetër, Vladimir Grillo, me të cilin patra nisur të hedh hapat e para në gazetarinë sportive në RTSH. Ishin punë të realizuara, që ende nuk kanë të krahasuar me ndonjë transmetim tjetër të drejtpërdrejtë televiziv, që bëhet sot për ndeshjet e kampionatit tonë të futbollit. Natyrisht në atë kohë, në skenën tonë të futbollit luante një tjetër “Flamurtar”, ishte një “17 Nëntor” gjithashtu tjetër, që me skuadrat e shquara të traditës “Vllaznia”, “Partizani” e “Dinamo” bënin që stadiumet tona për çdo javë të shndërroheshin në arena me të vërtetë të magjishme, nga lojërat spektakolare që ato paraqisnin… Por jo vetëm ajo ditë, por dhe shumë e shumë të tjera që erdhën më pas, kanë qenë të tilla, të ngarkuara plot punë, pasion, emocione dhe shqetësime të pafundme! … Në fakt, ai emision i parë i 2 tetorit 1983 nuk lindi ashtu vetvetiu… Ai ka qenë piketuar më parë që në fillim të viteve ’70, kur Radio Tirana, nga ai transmetim tradicional i një ndeshje të vetme futbolli, që kishte nisur në fund të viteve’30 dhe pastaj me dy të njohurit e tjerë të radiokronikës shqiptare të futbollit Ismet Bellova dhe Skifter Këlliçi, nisi të gërshetojë më vonë transmetimin edhe të dy ndeshjeve përnjëherësh, duke zgjedhur me këtë rast dy stadiume, ku luheshin ndeshjet më të rëndësishme të javës dhe ku zakonisht ishte asistenca e teknikëve plot përvojë dhe të shquar të Radio Tiranës, Naqo Berberi dhe Skënder Paçrami. Ficos, Agron Kaja, i qetë dhe i saktë. Vladimir Ngjela, gjithashtu nga veteranët e këtij emisioni, duke vazhduar me më të vonshëm, si Astrit Hodaj e Pëllumb Starova, e të tjerë që të na falin, se edhe nuk i kujtoj as emrat, të cilat kanë arritur që të inaugurojnë emisionin tonë. Sidoqoftë të gjitha këta, secili i veçantë në mënyrën e tij të transmetimit, kanë dhënë kontribut të madh për emisionin “Nga njëra ndeshje në tjetrën”, për të cilën shumica ende sakrifikojnë me tërë kuptimin e fjalës. Këta radiokronistë besnikë, po i quaj kështu për atë përkushtim të madh që kanë treguar, madje edhe në ato kohë të vështira kur të luajturit futboll në Shqipëri quhej një absurditet, kur kampionati ynë luhej nëpër fusha asnjanëse, pa spektatorë dhe kur në stadium kërciste edhe kallashnikovi. RMSI 2023 Group 7 tet 2023 — Flamurtari Korabi Peshkopi drejtpërdrejt falas 28[[TRANSMETIM]*] Teuta Durrës Vllaznia drejtpërdrejt Burreli, 1-2. [FALAS-] Egnatia Dinamo ...


About

Welcome to Walk Among Heroes! This is a forum designed to s...

Members

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • TikTok
  • Threads
bottom of page